SMETNJE SPAVANJA

Suvremena hipnoterapija, između ostalog, radi s određenim unutarnjim slikama koje potiču spavanje, a kojih se pacijent može prisjetiti navečer u krevetu kako bi bolje zaspao ili koje mu olakšavaju ponovno tonjenje u san kad se noću probudi. .

Ako su poremećaji spavanja posljedica tjelesne bolesti, liječenje hipnozom može biti od pomoći kao popratna mjera. To se također odnosi i na poremećaje spavanja koji kod mnogih žena postaju vidljivi tijekom menopauze, a uzrokovani su, između ostalog, hormonalnim promjenama koje se događaju u ovoj fazi života.

Jedan od najvažnijih čimbenika u nemogućnosti spavanja je „rojenje misli“ u krevetu. Ove uvijek iste misli koje se stalno vrte oko neke teme, a koje ne vode do rješenja onemogućuju pacijentu da se opusti i prepusti. Ljudi koji pate od sklonosti „rojenja misli“ zbog kojih ne mogu spavati često kažu: čim legnem u krevet, jednostavno se ne mogu isključiti.

Ako bolje pogledamo ideju isključivanja, moramo shvatiti da samo san može isključiti naše misli, ali ono što možemo učiniti je prebaciti svoje misli i usmjeriti ih u drugom, blagotvornom smjeru, na primjer razmišljajući o mjestu gdje se osjećamo stvarno ugodno, gdje se možemo opustiti, zadrijemati, možda čak i ugodno malo odrijemati. Tako možemo fokusirati svoje misli na ono što vidimo na ovom za nas umirujućem mjestu, kakve zvukove tamo čujemo i što fizički osjećamo kada zamislimo da smo na ovom mjestu. Pod hipnozom možemo naučiti upravo to, pustiti misli da teku u smjeru koji nam je ugodan, koji nas i organizam poziva na san.

Posebno mjesto u hipnoterapiji imaju priče i narativi (mi ih nazivamo metaforama) koje su prilagođene osobnim okolnostima pacijenta i jačaju ga na podsvjesnoj razini da postane smireniji, sigurniji i pouzdaniji u sebe.

U slučaju smetnji spavanja, u mnogim slučajevima značajno poboljšanje može se postići sa samo 4 seansi hipnoze. To posebno vrijedi za poremećaje spavanja koji se javljaju bez određenog psihičkog ili emocionalnog uzroka ili organske bolesti. Međutim, ako je dugotrajni psihološki stres uzrok problema sa spavanjem, na primjer dugotrajno nezadovoljstvo u partnerstvu/braku ili stalna profesionalna preopterećenost, tada je obično potrebna duža terapija kako bi se san trajno poboljšao.

Bihevioralna terapija higijene spavanja može se vrlo dobro kombinirati s hipnoterapeutskim metodama – takva kombinacije se također prakticira.