BOL

Brojne znanstvene studije su pokazale da u usporedbi sa standardnom medicinskom terapijom boli, hipnoza djeluje bolje kod kronične, dnevno prisutne boli.
Hipnoterapija može imati dvostruki pozitivni efekt na kroničnu bol: intenzitet boli se može smanjiti, a pacijenti se samohipnozom mogu barem na neko vrijeme prevesti u stanje ugode.
Cilj hipnoterapije je duboka relaksaciju, smanjenje boli, smanjenje neugode, koja je povezana s boli, zamjenu boli s ugodnim doživljajem kao i hipnotička anestezijom. Za razliku od drugih oblika terapije, hipnoterapija nema negativnih popratnih pojava (nuspojava), kao što je slučaj kod terapije lijekovima ili fizikalne terapije.
Pacijent može naučiti sam modificirati bol u stvarnom svijetu kako bi je učinio podnošljivom.”
Pacijenti bi trebali uz pomoć svoje mašte utonuti u alternativnu stvarnost u kojoj ili uopće nema boli (ostaviti bol iza sebe u hipnozi, odvojiti se od nje ili se odvojiti od nje oprostiti – disocijacijom) i/ili može naučiti promijeniti bol u stvarnom svijetu tako da postane podnošljiva (dati boli drugačiji oblik ili značenje u hipnozi). Nadalje se hipnozom može obraditi psihološki konflikt ili trauma, koja je povezana s boli.
Provedene studieje koje su se bavile utvrđivanjem efekta hipnoterapije na kroničnu bol, pokazuju da je ova terapija adekvatna za ovu indikaciju i da je važno pacijentima koji trpe kroničnu bol ponuditi hipnoterapiju kao moguću terapiju već od samog početka ili kao paralelnu s drugim oblicima terapije (npr. lijekovima ili fizikalnom terapijom). Međutim, reakcije na terapiju hipnozom su različite i individualne.